Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať tuOK

Baby - friendly turistika

Baby - friendly turistika
Foto: Shutterstock

Ak túžite svoje deti viesť k aktívnemu spôsobu života a k pozitívnemu vzťahu k prírode, turistika je správna voľba. Pohyb v prírode má nielen fyzický rozmer v zdolávaní prekážok, pobyte na čerstvom vzduchu a v istej forme otužovania, je to tiež aktivita plná zážitkov, hier, skúmania a poznávania. Deti sa učia všímať svoje okolie, zoznamujú sa s turistickým značením a učia sa vytrvalosti.

 

Kedy začať?

Príležitosť ukázať svojej ratolesti krásy prírody sa ponúka ešte skôr než sa dietko postaví na nohy. S využitím ergo nosičov alebo turistických krosien ho môžete vziať prakticky kamkoľvek. Prvé samostatné túry sa však odporúčajú až vtedy, keď má dieťa chôdzu zvládnutú, prípadne aj skôr, pokiaľ máte pribalený nosič. Menšie baby-friendly túry môžete plánovať zhruba od 4 - 5-tich rokov dieťaťa, pričom náročnosť je závislá na jeho individuálnych schopnostiach.

Ako ich obliecť ?

Charakter odevu a obuvi záleží na ročnom období. Rodičia – milovníci turistiky - vedia, že termoprádlo, vetruvzdorné bundy, či turistické nohavice, sú dobrá investícia. Nie  však nevyhnutná. Zvláštny dôraz treba klásť na bezpečnosť pohybu, preto deti vždy vhodne obujte. Pri nestabilnom počasí zvážte, kam sa vyberiete a aké máte možnosti sa skryť, občerstviť alebo zahrať. Pribaľte pláštenku. Samozrejmosťou je aj rezervné oblečenie. Nikdy neviete, kedy dieťa spadne do blata, alebo na seba vyleje fľašu vody. 

Čo vziať na jedenie?
Čo vziať na jedenie?

Na občerstvenie sú najvhodnejšie energeticky sýte jedlá. Klasické sendviče typu – chlieb s maslom, šunkou, alebo vajíčkom, zelenina. Müsli tyčinky, oriešky, sušené ovocie, jablká. Nezabudnite na dostatočné množstvo tekutín. Deti vysmädnú veľmi rýchlo a potrebujú piť častejšie ako dospelí.

Ako si to užiť bez plaču
Lanový park

Na pešom výlete s deťmi platí niekoľko nepísaných pravidiel:

  • Tempo chôdze prispôsobte najpomalšiemu členovi výpravy.
  • Robte pravidelné prestávky a ponúknite deťom drobný snack a niečo na pitie.
  • Dbajte na to, aby sa vám nikdy nestratili z dohľadu – hľadanie strateného dieťaťa nie je nič, čo by ste chceli zažiť.
  • Hovorte s nimi počas chôdze o všetkom zaujímavom okolo vás – o rastlinách, stromoch, zvieratách, spomínajte príhody z vašej mladosti, ktoré s týmito miestami súvisia.
  • Vezmite so sebou na výlet priateľov – viac detí znamená viac zábavy, ktorú si spolu užijú.
  • Vyberajte atraktívne výlety, ktoré majú zaujímavý cieľ, napr. detské outdoorové ihrisko, lanové centrum, pleso či pekný výhľad. Ako si isto mnohí pamätajú z detstva, väčšinu detí inšpiruje aj obyčajná zmrzlina, horalka alebo deci kofoly.
  • V horúcom počasí nezabudnite na opaľovací krém!
Naše tipy: 

Jánošíkové diery v Terchovej
Šútovský vodopád pri Šútove
Väčšina rozhľadní a hradov, napr. rozhľadňa Terchovské srdce, hrad Strečno, Likava, Lietava, Beckov
Popradské pleso

 

Upozornenie: Obsah stránky nenahrádza odbornú konzultáciu

Zavrieť reklamu